Zakazane tematy

Dziecko najbardziej potrzebuje miłości rodzica wtedy, gdy najmniej na nią zasługuje.

To myśl, która powinna pozostać z tylu głowy każdego rodzica. Szczególnie w chwilach, gdy czujemy, że zaraz puszczą nam nerwy.

Oto 10 uniwersalnych cytatów, które warto mówić swojej córce.

1. Zawsze możesz powiedzieć NIE – ćwicz w domu, na nas. Niech nie martwi Cię, że rodzicom bywa z tym trudno. Wyrosłam w czasach, w których mówiło się, że „dzieci i ryby głosu nie mają” – a dziś często boję się zabierać głos i walczyć o swoje. Nie chcę, byś za 20 lat nie potrafiła powiedzieć stanowczego nie: facetowi, który Cię nie szanuje albo nieuczciwemu pracodawcy.

2. Nie przejmuj się trudnościami w szkole – dla mnie jesteś kimś więcej, niż ocena. Kiedyś zbyt mocno przejmowałam się, że grozi mi na semestr jedynka z matematyki – martwiłam się tak bardzo, że bałam się wracać do domu. Obawiałam się złości i rozczarowania rodziców, dlatego całymi dniami siedziałam na wysokim moście kolejowym z myślą, że może świat byłby piękniejszy, gdybym w końcu z niego skoczyła.

3) Twoje zmartwienia są moimi zmartwieniami – zawsze, dopóki będę żyła, możesz się nimi ze mną podzielić. I choćby była to najbardziej kontrowersyjna sprawa, nie jestem od tego, by Cię oceniać, tylko wspierać.

4) Bez względu na to, jakich w życiu wyborów dokonasz, zawsze będę Cię kochać. Na moją miłość nie musisz niczym zasłużyć. To, że jesteś, już mi całkowicie wystarcza.

5) Nigdy nie wstydź się komplementów i przyjmuj je z uśmiechem – zasługujesz na nie! Zazwyczaj naprawdę są szczere. Pół swojego życia nie potrafiłam przyjąć do wiadomości, że zasługuję na dobre słowo i pochwałę, zbywając komplementy. Nie idź tą drogą.

6) Zawsze będę po Twojej stronie. Choćby świat nazywał Cię morderczynią i największą gorszycielką – dla mnie będziesz po prostu moją córeczką. Ktoś mądrzejszy ode mnie powiedział, że dziecko najbardziej potrzebuje miłości rodzica wtedy, gdy najmniej na nią zasługuje. Chciałabym o tym pamiętać w każdej chwili bycia Twoją mamą.

Fot. Pikolina