nieCodzienność

5 praktycznych zasad savoir-vivre’u

Dotychczas raczej nigdy nie spóźniałam się na spotkania, nie kładłam łokci na stole, miałam też awersję do głośnych rozmów telefonicznych w poczekalni lub autobusie. Czułam się więc mistrzem savoir-vivre’u. Niestety. Niektóre zasady grzeczności  i tak nieświadomie łamałam…

…np. kichając w sposób denerwujący innych lub „niegrzecznie” opowiadając dowcipy. Na dziś kochani 5 zasad dobrych manier, które mogą się przydać, by nie popełnić gafy w towarzystwie:)

file000107727382

1) Jak elegancko kichnąć?
Wyobraź sobie, że jesteś w poczekalni. Albo autobusie lub małym sklepiku, zbiera Ci się na wieeelkie KICHNIĘCIE. A nie masz przy sobie żadnej chusteczki. Aby nie zarażać wszystkich dookoła, przy okazji budzić niechęci innych pt. „nie chcemy się zarażać twoimi wirusami”, kichaj… do wnętrza łokcia. Z dala od stołu, sklepowej wystawy czy sąsiada kolejki. Taką metodę zaleca nawet WHO! To lepsze, niż kichanie w dłoń, którą potem wszystkiego dotykasz.

2) Brunetka kontra blondynka
Nie jest mile widziane, gdy w towarzystwie, w którym kobiety mają włosy ciemne, blond lub rude, brunetka opowiadała dowcipy o głupich blondynkach i na odwrót. Szczególnie, gdy nie jest to grupa serdecznych przyjaciół, a ludzie dopiero co poznani.

file0001378106481

3) Jak nie ubierać się na śluby?
Dziewczynom nie wypada zakładać kreacji w kolorze czarnym – może on kojarzyć się ze smutkiem i żałobą. Biały natomiast tego dnia jest zarezerwowany wyłącznie pannie młodej – lepiej jej nie denerwować sukienkami w tym kolorze. W dniu ślubu to ona chce być osobą w centrum uwagi, a tę właśnie zapewnia jej biała suknia.

4) Gdy rozmawiasz z osobą niepełnosprawną
Zwracaj się do niej, jak do każdej innej osoby, z którą na co dzień rozmawiasz. Pamiętaj o bezpośrednim zwrocie do osoby niepełnosprawnej – nie wypada mówić do jej opiekuna, towarzysza czy tłumacza języka migowego. Nie wypytuj o jej chorobę, przypadłość – pokaż, że widzisz w niej normalnego człowieka. Nie zakładaj też z góry, że dana osoba potrzebuje Twojej pomocy – zazwyczaj świetnie radzi sobie sama i chce być traktowana jak niezależny człowiek.

1443722_92796568

5) Grzechy w restauracji
Po wejściu do eleganckiej restauracji siadamy przy stoliku – savoir-vivre zabrania nam iść po kartę menu. To kelner powinien nam ją podać. Zabronione jest także zbieranie i podawanie brudnych naczyń z naszego stolika, by pomóc w pracy obsłudze. Mimo że wydaje się nam to grzecznością, powinniśmy zostawić tę czynność kelnerowi. Ta sama zasada obowiązuje, gdy jesteśmy gośćmi na przyjęciu u rodziny lub przyjaciół:)

Fot. Morguefile