Taki Lajf!

Dieta bezglutenowa – z czym to się je?

Dieta bezglutenowa, tak modna ostatnio wśród celebrytów, budzi wiele pytań. Mi kojarzyła się dotąd z mnóstwem wyrzeczeń, drogimi produktami i problemem z gotowaniem. Aż przeszła na nią moja koleżanka i… 

została przeszczęśliwym człowiekiem:) Postanowiłam się więc dowiedzieć, czym tak naprawdę ta dieta jest….

Najważniejsze: co to jest ten gluten i gdzie się znajduje?

To białko występujące w ziarnach zbóż. W pszenicy, jęczmieniu, pszenżycie, owsie, mąkach (pszennych, żytnich, jęczmiennych), w płatkach z wymienionych zbóż, w musli, kaszkach błyskawicznych, makaronach z powyższych zbóż; w pierogach, naleśnikach, pieczywie, ciastkach, pizzy, bułce tartej…

1397776_58005812

Dlaczego gluten bywa niebezpieczny dla zdrowia?

Jak mówią lekarze… celiakia, nazywana często chorobą trzewną, wywoływana alergią na gluten, przyczynia się do zniszczenia kosmków jelitowych obecnych w jelicie cienkim. Nietolerancja glutenu polega na wytwarzaniu przez organizm przeciwciał skierowanych przeciwko białku – gliadynie obecnej w glutenie. W wyniku czego następuje uszkodzenie lub w zaawansowanej postaci zniszczenie kosmków jelitowych, za pomocą których organizm wchłania składniki odżywcze ze spożytego pokarmu.

Co można jeść bezpiecznie?

Eliminujemy pieczywo pszenne i zwykłe mąki. Glutenu nie ma w: ryżu białym i brązowym, kukurydzy, mąkach i kaszach ze zbóż naturalnie bezglutenowych, popcornie, chrupkach kukurydzianych; w nieprzetworzonym mięsie, rybach i jajach; mleku, białych serach. Nie ma go także w warzywach i owocach. Spokojnie możemy też jeść rzeczy słodkie- miód, dżemy, cukier.

1440512_76521609

Czy taka dieta jest droga?

Gdy przyjrzałam się cenom produktów, przyznam, że niestety tak. Produkty w specjalistycznych sklepach dla bezglutenowców kosztują średnio 2-3 razy drożej, niż produkty z glutenem w zwykłym spożywczaku. Ceny przykładowych produktów bez glutenu, które można zamówić w sklepie internetowym:

chleb – 4,85 zł mąka bezglutenowa 1kg – ok 10 zł kasza kukurydziana – ok. 6 zł ketchup ½ kg – ok. 8 zł kawa Cykoria instant – ok. 8 zł pasztet bezglutenowy z królika 100 g – ok. 7 zł musli 160 g – ok. 13 zł dżem truskawkowy 360 g – ok. 10 zł

1224257_12479124

Czy w zwykłym supermarkecie da się kupować bezglutenowo?

Tak. Bezpieczne, bezglutenowe, produkty to te, które mają znaczek przekreślonego kłosu. Warto jednak uważać, bo nawet jeśli mają napis „produkt bezglutenowy”, to mogą być zanieczyszczone glutenem np. w fabryce. Dlatego są specjalne stowarzyszenia badające zawartość glutenu w produktach i dla tych bezpiecznych dają znaczek przekreślonego kłosa.

Czy na takiej diecie da się gotować normalne posiłki?

Jasne. Koleżanka wypieka chleby na mące bezglutenowej, robi naleśniki z warzywami, pierogi z serem czy piecze słodkie ciasta. Makarony bez glutenu można łączyć z dowolnymi składnikami – tworząc dania wytrawne lub na słodko. Dobrym „zapychaczem” są również ziemniaki, które można jeść pod różnymi postaciami.

file0001354760066

No i najważniejsze – czy ta dieta odchudza? :)

Z założenia nie. Kaloryczność produktów bezglutenowych jest zbliżona do tych tradycyjnych. Kromka chleba bezglutenowego to 242 kcal, a zwykłego ok. 254 kcal. Tradycyjny rogalik francuski ma 392 kcal, a jego bezglutenowy odpowiednik – 388 kcal. Chcąc się na tej diecie odchudzić, musimy niestety liczyć kalorie. Chociaż: w Stanach powstała jakiś czas temu dieta bez pszenicy dra Davisa. Przeznaczona nie dla osób uczulonych na gluten i chorych na celiakię, lecz dla ludzi z nadwagą. Dr Davis przekonuje, że eliminując z jadłospisu produkty pszenne i inne zawierające gluten, można chudnąć 5 kg w 2 tygodnie. Ponoć przekonały się o tym Gwyneth Paltrow i Victoria Beckham:)

776158_83344282Fot. sxc.hu