Korki z pisania

Mistrzowie narracji – blogerzy z językowym polotem

Blog nie jest portalem newsowym, w którym krótką notkę lub informację opublikujesz na szybko – by zdążyć przed innymi dziennikarzami. Tu musisz być kreatywnym twórcą i językowym perfekcjonistą. Albo zginiesz w tłumie…

Okrutnie nużą mnie kolejne blogi pisane tak naprawdę o niczym. W których pobrzmiewają echa i powiedzonka skradzione sławnym autorom. Jak wiecie, jestem dziennikarzem i językoznawcą – dla mnie tekst i temat muszą być dopracowane do perfekcji. Konkretnie, zwięźle, by jednocześnie poruszyć i nie zanudzić czytelnika.

Nie sztuką jest stworzenie kolejnego tytułu w stylu „10 sposobów na…” lub czegoś z tanim i chodliwym słowem „seks”. To mieli przecież już wszyscy!

16 (Kopiowanie)

Nie jestem grammar nazi, nie czepiam się, gdy ktoś popełnia błędy – sama czasem je robię – tylko zwyczajnie do takiego blogera już nie wracam.

Dopieszczone wizualnie (dobry tytuł, lead, śródtytuły!) i stylistycznie posty na blogach to dziś niestety rzadkość. Zobaczcie tylko – nie udało mi się uzbierać nawet pełnej dziesiątki takich autorów!

Mam dla Was listę moich ulubionych blogów, których nie powstydziłby się doktorant językoznawstwa, dobry dziennikarz jak i redaktor. Autorzy, których Wam polecam, to ludzie z wysoką inteligencją emocjonalną, świetnym piórem, patrzący na świat z sercem.

1) Malvina Pe – moje największe blogowe odkrycie – autorka ma język ostry jak brzytwa, a każdy kolejny wpis nie pozostawia wątpliwości, że przemyślała go w najmniejszym szczególe. Jej atutem jest fakt, że to również dziennikarka – przenikliwość, zacięcie i językowy talent – wszystko to macie u niej na dzień dobry.

mavina pe

2) Stay Fly – Janek to geniusz lekkości, ambitnych tematów podanych w sposób popkulturowy. Raz na jakiś czas zdarzają mu się językowe potknięcia, jednak szybko na nie reaguje. Posiada potrzebną dobremu blogerowi przebojowość i jednocześnie – duże serce do ludzi.

stayfly[sociallocker]

3) Bakusiowo.pl – to blog parentingowy, ale czytając go, mam wrażenie, że jest tworzony przez mistrzynię językowej kreacji. Malwina nawet temat zwykłego dziecięcego katarku jest w stanie opowiedzieć tak, że czujesz się, jakbyś właśnie czytał bestseller. Lubię się od niej uczyć.

Bakusiowo.pl-Mosquito

4) Venila Kostis – Venila również skończyła polonistykę, co czyni ją moją pokrewną duszą. Już po samych jej tekstach, choćby zwykłych” recenzjach książek widzę, że to przenikliwa dziewczyna z powerem ale i… sercem na dłoni.

venila

5) Tomek Tomczyk, JasonHunt – autor, którego opowieści czyta się jednym tchem. Dziennikarski warsztat i językowa precyzja sprawiają, że każde napisane przez niego słowo trafia dokładnie w punkt.

tomektomczyk

6) Matka Prezesa – broniłam się przed nią dość długo. Zazwyczaj nie czytuję blogów o dzieciach – nie moja tematyka. Ale Noemi – Matka Prezesa, tfu! Lucyfera (jej syn stał się ostatnio strasznym rozrabiaką) ma tyle jaj i odwagi, że mogłaby nimi obdzielić połowę blogosfery parentingowej. Mam wrażenie, że ona nie boi się nikogo i niczego. To widać w jej mocnych tekstach.

matkaprezesa

7) Nishka –€“ językowa perfekcjonistka. Podobnie jak ja, ma za sobą doświadczenie wyniesione z pracy w mediach. Gdy robiłam z nią wywiad, a potem wysłałam do autoryzacji – oddała mi tekst dopieszczony do najmniejszego przecinka i średnika. Jeśli chodzi o językowy warsztat, przoduje w tym zestawieniu.

8) Segritta – u niej dbałość o język czy dobry temat to nie wszystko. Jej teksty często są ostre, choć jednocześnie – odpowiedzialne społecznie.

segritta

9) FabJulus – przede wszystkim lotny umysł autorki. Mam wrażenie, że Julia jeszcze wiele razy mnie zaskoczy – tematami jednocześnie lekkimi i ambitnymi. Cenię jej zgrabny, a zarazem przenikliwy sposób budowania treści.

fabjulus

Znacie jakieś blogi, które „dogodziłyby” mi swoim pięknym językiem, dbałością o najmniejszy nawet przecinek, a jednocześnie świetną treścią? Koniecznie podlinkujcie takie perełki w komentarzu![/sociallocker]