nieCodzienność

Egoistka w związku. Tego MU potrzeba!

Nigdy nie zapomnę. Seminarium magisterskie, siedzimy przy okrągłym stole, grupa studentek i Ona – pani profesor, której bali się na wydziale nawet koledzy wykładowcy. Tamtego dnia powiedziała nam rzecz przepiękną, którą od razu wzięłam sobie do serca: 

– Pamiętajcie dziewczyny, będąc w związku, zawsze trzeba być taką trochę perfidną egoistką. Nic tak nie przyciąga mężczyzny, jak kobieta, która uczy się DLA SIEBIE, jedzie na konferencję, by rozwijać SWOJE kontakty, robi kolejny fakultet, bo tak JEJ się podoba. Kobieta, która z satysfakcją idzie przez życie to najlepsza partnerka, żona i mama. Róbcie jak najwięcej dla siebie. Z premedytacją!

IMG_3977 (Kopiowanie)

Oboje z Karlosem mamy dość specyficzne pasje. On, który w bagażniku wozi zbroję i miecz „z czasów wikingów”, który posiniaczony wraca z treningów średniowiecznych rycerzy, albo maluje elfy przed bitwą w Warhammera i ja – skromna poszukiwaczka gazet wydawanych w przedwojennym Białymstoku. Za rzeczy pochodzące z lat 20. XX wieku dałabym się pokroić. I teraz jeszcze ten blog, kolejna miłość, która wciąż potrzebuje mojej uwagi.

Ale im więcej z Karlosem mamy pasji, tym lepiej nam się układa. Nie czuję już smutku, gdy on wychodzi na całą sobotę grać swoimi elfami przeciw siłom chaosu. Potem wraca przecież milion razy szczęśliwszy. Podobnie jak ja, gdy przejadę całą Polskę, by spotkać się ze świetnymi ludźmi poznanymi w świecie (jeszcze niedawno zupełnie mi obcej) polskiej blogosfery.

IMG_3980 (Kopiowanie)

Dzięki temu oboje jesteśmy dla siebie o wiele bardziej interesujący. Nie ma nic gorszego, niż zagłaskiwanie się wzajemne. Niż zamknięcie tylko na własne towarzystwo. Ja muszę mieć swój świat poza domem. Potrzebuję mieć gdzie pójść, z kim umówić się na kawę, mieć przyjaciół – choćby na wypadek jakiejś draki z Karlosem.

Tak, jestem egoistką. Z miłości! Taką, która chce się przeglądać w oczach swego faceta i widzieć piękną, ambitną babkę, która się spełnia. Która wstaje rano uśmiechnięta, bo jest z siebie perfidnie zadowolona. I choćbym już była tą ubrudzoną papkami niedospaną mamusią, i tak znajdę w tym jakąś dziurę, jakieś tajemne wrota (czytaj: odskocznię), w które będę mogła uciekać, by nie zwariować.

 

Początkowo też trudno mi było pogodzić się z Jego pasjami – trzydziestoletni facet, który kupuje sobie miniaturowe figurki elfów za grube pieniądze? Elfów, które w dodatku trzeba składać i malować godzinami, używając jakichś drogich farb. Facet, który potem znika na cały dzień, by z innymi zapaleńcami grać na ogromnej makiecie przypominającej stół do ping-ponga? Mój trzydziestoletni mąż, który wieczorami ogląda filmiki, jak krok po kroku zrobić zbroję z czasów wikingów? (Chciałoby się rzucić: „bicz plis!”) Autentycznie denerwowałam się tymi niedorosłymi pasjami, nawet trochę naśmiewałam. Dopóki nie zrozumiałam. Że w tym jego poważnym świecie, gdzie istnieją tylko jakieś wyroki, kasacje, apelacje, rozprawy i wierzyciele musi być miejsce na zabawę, na coś z przymrużeniem oka. Teraz sama go zachęcam, kocham to, co sprawia mu radość. To nic, że w całym domu walają się jakieś farbki, pędzelki i żołnierze elficcy. Bez pasji On byłby przecież taki nudny.

IMG_3973 (Kopiowanie)

Podobała mi się też moja 60-letnia profesor z językoznawstwa. Ponoć, gdy uznała, że musi się wynagrodzić za jakiś bardzo trudny okres w życiu, rzuciła wszystko i poleciała na wycieczkę do Paryża. Bo jej się NALEŻAŁO. Słyszałam potem jakieś głosy, że tak to może sobie robić tylko bogata paniusia, którą stać. Ale to głosy zwykłej zazdrości. Bo my, babki mamy jeden problem – jako pracusie, mamusie, żony często nie umiemy się przyznać, że nam się coś należy i zwyczajnie po to sięgnąć.

IMG_3983 (Kopiowanie)

Dlatego tak bardzo się cieszę, że jutro odwiedzi mnie mama. Ona na przykład uznała, że jej się należy konkret randka z tatą w Białymstoku. W sobotę robimy więc sobie wspólną sesję foto, a wieczorem oni idą we dwoje do teatru, a potem na sushi. Tacy 50-letni zakochani nastolatkowie;)

fot. Pikolina

IMG_3982 (Kopiowanie) IMG_3967 (Kopiowanie)

wybrane4

DCIM999GOPRO

DCIM999GOPRO