nieCodzienność

Dla tych, którzy kochają porządek, a nienawidzą sprzątania

najlepsze-srodki-czystosci-do-sprzatania

Wychowanie w tradycyjnej rodzinie, w której od pokoleń to kobiety zajmowały się kuchnią i dziećmi szczęśliwie już tak nie wpływa na nas, współczesne dziewczyny. Bo „mordujemy się dokładnie tyle, ile mamy siły i ochoty”. 
Wpis powstał pod patronatem marki Perfect House.
Jeszcze kilka lat temu szczerze potrafiła mnie zdziwić moja szefowa -€“ 45-letnia mama dwójki studentów: w pracy zostawała nawet w Wigilię Bożego Narodzenia, a na pytanie, jakie potrawy będą mieli na świątecznym stole, odpowiadała: nawet nie wiem, mąż jak co roku zamówił nam katering na trzy dni.
Cóż za szczyt ignorancji! Odbierając sobie możliwość lepienia pierożków wigilijnych, pieczenia ciast czy faszerowania karpia, odbiera się rodzinie magię świąt! Szczyt snobizmu i wygodnictwa – myślałam, mierząc ją miarą mojej mamy czy babci, które, choćby nie wiem, jak się miały przed świętami umęczyć, i tak „same wszystko zrobią najlepiej”. Ale szefowa na takie moje wątpliwości miała zawsze tę samą odpowiedź:
– Wystarczy mi już, że trzeba posprzątać dom i ubrać choinkę. Dlaczego ja mam się jeszcze martwić całym tym pichceniem i rozgardiaszem w kuchni, skoro równie smacznie i za te same pieniądze ugotuje dla nas firma kateringowa? Nie lubię marnować czasu -€“ wolę go spędzić z dziećmi, które na co dzień studiują w innych miastach.

najlepsze-srodki-czystosci-do-sprzatania
Co roku, kilka dni przed Wigilią, kiedy targana wyrzutami sumienia jadę pomóc mojej szykującej święta dla kilkunastu osób mamie, przypominam sobie właśnie moją szefową. Patrzę na kuchenny rozgardiasz, tych kilkanaście potraw, piętrowy dom do wysprzątania i tylko jedną kobietę, która to wszystko, zmęczona, ogarnia. Kiedy jednak opowiadam mamie, że moja redaktor robi to inaczej, wciąż ma opory:

 

„Jak to tak? Zamówić jedzenie od jakiejś firmy? Oj tam, jakoś sobie poradzę”.
Marzę o tym, by pewnego dnia mama rzuciła to wszystko i faktycznie dała się wyręczyć.
Jako studentka zatrudniłam się też na krótko do sprzątania domu pewnej rodziny. Była to para 30-latków z dwójką małych dzieci. Miałam przychodzić w każdy czwartek i ogarniać ich 100-metrowy apartament. Do moich obowiązków wliczało się mycie okien, łazienek, szorowanie kabiny prysznicowej, podłóg w salonie oraz kuchni, na koniec zaś – prasowanie. Słowem – po kilku godzinach takiej pracy można było paść ze zmęczenia. W czasie, gdy ja robiłam porządki, pani domu przyjmowała przyjaciółki lub piła poranną kawę na tarasie. Jako studentka byłam tym widokiem oburzona! Jakie wygodnictwo, co za wyluzowanie! Podświadomie zazdrościłam jej, gdyż, jak Wam wspominałam, dotąd znałam tylko tradycyjny model rodziny, w którym wszystko zwala się na głowę kobiety.
A tu, okazuje się, że jak powiedział kanadyjski polityk Justin Trudeau: Mamy już 2016 rok. Należy się nam od życia nieco więcej, niż gorset niepisanych nakazów i powinności, których nieprzestrzeganie grozi wyrzutami sumienia.

najlepsze-srodki-czystosci-do-sprzatania
To wspaniałe, że faktycznie coraz częściej dajemy się wymordować tylko tyle, ile mamy na to siły i ochoty. Tak naprawdę do przyjęcia takiej postawy wcale nie potrzeba było czekać aż do 2016 roku -€“ przecież już setki lat temu kobiety, które było na to stać, najmowały służące do gotowania, sprzątania oraz opieki nad dziećmi. Moja babcia, która za PRL-u mieszkała w USA, pracowała w domach bogatych amerykańskich rodzin właśnie jako pani do sprzątania.

 

Jakie były kobiety, które ją 30 lat temu zatrudniały? Przede wszystkim spełnione zawodowo i prywatnie, z „odchowanymi” dziećmi. W wolnych chwilach uprawiały pilates, organizowały wernisaże swoich, malowanych w domowym zaciszu, obrazów czy brylowały na bankietach. Kuchnia? Sprzątanie 200-metrowego domu? Kto by tam o tym myślał! Co za szczęście, że ten model wreszcie staje się czymś normalnym i u nas. Bo nie oszukujmy się – która kobieta szczerze dziś przyzna, że jest szczęśliwa z faktu, iż na co dzień sprząta w kuchni, przygotowuje obiady i pierze mężowi skarpetki? Nie znam takiej.
Może i faktycznie kilkadziesiąt lat temu mężczyzna, który gotował i sprzątał, był odbierany jako niemęski. Dziś nawet w reklamach, zdominowanych przecież przez atrakcyjne kobiety, pojawia się np. w roli troskliwego taty, który pyta swoją córeczkę: „wolisz kłosa czy dobierany? Tak, potrafi zaplatać dziecku fryzury, zmywać po rodzinnym obiedzie, wyprasować stertę prania i wymyć łazienkę. Także mój mąż nie czuje ujmy na honorze, gdy rzuci na bok papierkową robotę prawnika czy ulubioną książkę i zajmie się zmywaniem lub czyszczeniem toalety. Cóż za przyjemny widok, gdy w sobotni poranek to on robi pranie i szoruje kafelki w łazience – w naszym domu respektujemy podział obowiązków.

najlepsze-srodki-czystosci-do-sprzatania
Ja w tym czasie czytam sobotnią prasę i nadrabiam seriale. I tak, jak kobieta potrzebuje zadbać o siebie, tak też nasze domowe wnętrza – teraz mogą mieć nawet swoje własne pachnące kosmetyki w poręcznych buteleczkach. Przyznam, że dotąd nie zwracałam uwagi na płyny, którymi myje się domowe płytki, parkiet lub lustra. Do czasu, gdy kurier przywiózł nam pudełko z kosmetykami do wnętrz marki Perfect House. O ile nie znoszę sprzątać, o tyle ostatnio dosłownie wyrywamy je sobie K. z dłoni – te ślicznie zaprojektowane buteleczki z wygodnymi dozownikami, ten perfumeryjny, wiosenny zapach! „Stworzone dla tych, którzy kochają porządek, a nienawidzą sprzątania”, dedykowane dla tych, którzy chcą w miłym towarzystwie okiełznać domowy bałagan. Krótki opis producenta oddaje całą prawdę – kosmetyki do wnętrz są na tyle silne, by pozbyć się uporczywego brudu, ale jednocześnie – swoim designem i zapachem nakłonić nas – zwolenników weekendowego leniuchowania, do sprzątania domowych wnętrz z dziwnie przyjemną celebrą.

Polecam, Wasze wnętrza będą Wam za to wdzięczne! ;)
Kosmetyki do kupienia TUTAJ.

najlepsze-srodki-czystosci-do-sprzatania

 

Zdjęcia: Pikolina