Taki Lajf!

Jak Kamil zrzucił 120 kilogramów i zmienił swoje życie

Mój kolega Kamil Timoszuk w wieku kilkunastu lat ważył 210 kilogramów przy wzroście 170 cm. Odkąd 10 lat temu podjął decyzję o operacji zmniejszenia żołądka, schudł 120 kg! 

 

Dziś historia niesamowita, którą kiedyś, będąc jeszcze dziennikarką newsową opisałam w jednej z białostockich gazet. Chciałam się nią z Wami podzielić i tu, bo jest mimo upływających lat wciąż ciekawa i aktualna. Dlaczego Kamil zdecydował się na operację zmniejszenia żołądka i jak zmieniła ona jego życie?

 

– Musiałem coś ze sobą zrobić, bo zwyczajnie balem się, że w wieku 30 lat mój organizm nie wytrzyma, spotka mnie zawał lub inna ciężka choroba – wspomina mieszkający w Białymstoku 31-letni Kamil – dziennikarz sportowy i bloger.

jak-schudnac-jak-zrzucic-wage (4)

I to właśnie dlatego 10 lat temu zdecydował się na operację zmniejszenia żołądka. Dzięki niej kilogramy ekspresowo zaczęły lecieć w dół. Bez tego zabiegu sam niestety nie byłby w stanie wygrać z nadwagą – nie pomagały ani intensywne ćwiczenia, ani specjalne, restrykcyjne diety. Jak mówi, do otyłości wcale nie miał uwarunkowań genetycznych. Cała historia zaczęła się jeszcze w dzieciństwie – w wieku 7 lat zachorował na bronchit – chorobę zakaźną płuc, na którą w dawnych latach sprowadzano lekarstwa z Niemiec. A te niestety zawierały wtedy sterydy…

– To one właściwie „rozwaliły” mój organizm, plus oczywiście, przyznam, doszła do tego i moja głupota, czyli jedzenie „bez tołku”, zajadanie stresów. Nie chodzi o fast foody, bo w McDonaldzie w swoim życiu byłem może ze dwa razy. Chodziło o jedzenie nieregularne, tłuste itp. Zanim doszło do zabiegu bylem badany na wszystkie możliwe sposoby – i tak naprawdę było na temat mojego stanu zdrowia tyle samo teorii, co lekarzy – wspomina Kamil.

Zapytałam go także, czy w dzieciństwie rówieśnicy dokuczali mu z powodu wagi:

– Nie, zawsze bylem w dobrych relacjach ze znajomymi, miałem przyjaciół, którym mój wygląd w ogóle nie przeszkadzał. To też był błąd, bo gdyby dzieciaki faktycznie mi dokuczały, może wcześniej doszedłbym do jakichś wniosków na temat samego siebie, własnego zdrowia, i przez to szybciej podjął decyzję o operacji. Owszem, zdarzały się docinki obcych ludzi, ale zbytnio nie brałem ich do siebie – wspomina Kamil.

jak-schudnac-jak-zrzucic-wage (9)

Jak wygląda życie po zmniejszeniu żołądka?
– Przez pierwsze tygodnie żyje się o samej wodzie, bo organizm po prostu nie przyjmuje niczego. Dla porównania: przed operacją żołądek mieścił od 1,5 do 2 litrów pokarmu, a po niej przyjmuje tylko 150 gramów, czyli niecałą szklankę. Jeśli więcej zjesz lub wypijesz – za chwilę występuje zwyczajny odruch wymiotny. To taka naturalna blokada. W pierwszym okresie waga spada naprawdę drastycznie – to jest od 10 do 12 kilogramów na miesiąc – czyli taki bardzo niezdrowy efekt uzyskany bez żadnych treningów. Mało kto jest na takie rezultaty gotowy psychicznie, dlatego też przed zabiegiem zapewnia się pacjentowi wsparcie psychologa, który opowiada, jak będzie wyglądało życie po operacji:

– W moim przypadku i tak nie bylem do końca przygotowany na to, jak niesamowicie organizm się zmieni, że raptem dostaje się tyle energii, pozytywnych odczuć – człowiek aż tego nie ogarnia. Przez to robi się nawet różne głupoty. Ja na przykład zostawiłem dziewczynę – tak z przypływu energii – bo poczułem, że mogę wszystko, że świat należy do mnie. I to właśnie był błąd, gdy patrzę z perspektywy czasu. Dziś dziewczyny nie mam, ale tu nie chodzi chyba o wygląd i wagę – jak widać można być samemu i z kilogramami, i bez nich.

Operacja i nagła utraty wagi to niestety również konieczność wykonania zabiegu wycięcia skóry, która po stracie ponad stu  kilogramów wygląda nieestetycznie:

– Sprawa jest dość skomplikowana, fakt. Jedną operację już miałem, wycięto mi skórę z brzucha. Jednak w paru innych miejscach trochę mi jeszcze jej zostało. Niestety taki zabieg to spore koszty – w zależności od kliniki i części ciała mogą to być nawet dziesiątki tysięcy złotych. Między innymi po to by zdobyć fundusze, w ubiegłym roku wystąpiłem w programie TVN-u, rozmawiając m.in. z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem. Niestety tą drogą też się nie udało. Wierzę jednak, że kiedyś doprowadzę tę sprawę do końca – mówi Kamil.

jak-schudnac-jak-zrzucic-wage (8)

Na co dzień Kamil zajmuje się dziennikarstwem sportowym, ale też – prowadzi bloga o zdrowym i aktywnym stylu życia: kamiltimoszuk.pl. Jako że pięć razy w tygodniu trenuje na siłowni po kilka godzin, nieobce są mu skomplikowane ćwiczenia cardio, crossfit czy treningi obwodowe, które opisuje na swojej stronie internetowej. Od dłuższego czasu zdrowo gotuje, gdyż, jak mówi: „70% procent efektów siłowni tak naprawdę robi się w kuchni”.

– Od wielu miesięcy sam przygotowuję sobie zbilansowane posiłki, bo zrozumiałem, że chcąc stoczyć swoją walkę z wagą do końca, wciąż muszę zrzucać kilogramy. Nie chodzi o to, żeby mało jeść, wręcz odwrotnie – czasem nie jestem w stanie „przejeść” tego, co muszę.

Dziś, gdy rozmawiamy z Kamilem, przyznaje, że operacja żołądka zmieniła jego życie na piękniejsze – i nie chodzi tylko o mniejsze ciuchy mierzone w sklepie odzieżowym, ale też to, że bez większego wysiłku może uprawiać te wszystkie ukochane sporty, które przed operacją były ogromnym wysiłkiem i obciążeniem.

Zdjęcia: Kamil Timoszuk

Bohatera tego wpisu możecie znaleźć także na

Facebooku (KLIK!)

i Instagramie (KLIK!)