nieCodzienność

Jak obchodzić się z policją – 5 cennych wskazówek

Wiedza, jak reagować na sytuacje z udziałem policji może się przydać każdemu. Do dziś wśród naszych znajomych krąży anegdotka o moim mężu prawniku, który, gdy na głośnej imprezie do drzwi mieszkania zaczęła walić policja, zawyrokował: „wejść, wejdą, ale zabrać nas, nie zabiorą!”. No właśnie – co policja może, a czego nie? Poniżej znajdziecie odpowiedzi.

1. Gdy pukają, bo masz u siebie głośną imprezę.
Pierwsza najważniejsza rzecz: masz prawo nie otworzyć. Błędem nawet byłoby otwieranie – bo gdy wejdą do twego domu… tak naprawdę mogą zrobić wszystko -dać imprezowiczom mandaty za zakłócanie porządku, a nawet… zarekwirować podejrzany laptop. Nie mają nakazu przeszukania? -€“ nie szkodzi. W ciągu siedmiu dni są w stanie go załatwić. Skoro więc mamy prawo nie otwierać policjantom, lepiej tego nie robić.

2. Pod wpływem stresu wpuściłeś jednak policję na imprezę do swojego mieszkania. Czy mogą cię z niego zgarnąć na izbę wytrzeźwień?
W żadnym wypadku. Kiedyś na jednej imprezie tak właśnie nas straszyli, ale K. ostro zaprotestował: „Na jakiej podstawie?!”. Wkurzyli się – ktoś słusznie odkrył, że nie mają prawa nawet nas straszyć zabraniem z domu. Mogą to zrobić tylko i wyłącznie w jednym przypadku: gdy ty lub twoi goście jesteście już w stanie zagrażającym życiu -€“ np. totalnie pijany leżysz w wannie i napuszczasz wodę…

3. Kontrola drogowa. Proszę otworzyć bagażnik.
Zapytaj o nakaz rewizji. Jeśli policjanci go nie mają, nie otwierasz bagażnika. Nie utrudniaj jednak, uprzejmie wskaż rączkę klapy, powiedz, że nie chcesz przeszkadzać w czynnościach. Są duże szanse, że zrezygnują z przeszukania. Jeśli jednak to zrobią, masz prawo złożyć zażalenie na przekroczenie uprawnień. Ważna rzecz: na twoje żądanie policjant musi sporządzić protokół. Czasami zdarza się, że mundurowi odstępują od zamiaru przeszukania, jeśli kierowca wyraźnie zażyczy sobie jego spisania. W protokole powinny znaleźć się informacje odnośnie „miejsca i czasu, dane uczestników, przyczyna i przebieg kontroli, spis znalezionych przedmiotów i podjęte wobec nich czynności”.

 

4. To gdzie dokładnie są te „miejsca publiczne”, w których nie można pić alkoholu ze znajomymi?
Zaskoczę was – miejscami publicznymi NIE są: klatki w blokach i plaże. Tak naprawdę, jeśli spokojnie pijemy piwo u siebie na klatce, policjanci nie mają prawa wlepić nam mandatu. W rzadkich przypadkach władze osiedla lub gmina ustanawiają jednak inaczej (np. w Trójmieście – plaże od jakiegoś czasu mają tam status „miejsc publicznych”).

5. Kiedy mogą ci odebrać prawko?
W bardzo wielu przypadkach, niektóre z nich:
– prawo jazdy jest tak zniszczone, że aż nieczytelne,
– upłynął termin ważności prawka
– podejrzewają, że twoje prawo jazdy jest podrobione
– przekroczyłeś liczbę punktów: 24 punktów lub – w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawka, liczbę 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu;
– albo podejrzewają, że jako kierowca jesteś nietrzeźwy lub pod wpływem środków odurzających.

Wszystkie punkty specjalnie dla was skonsultowałam z prawnikiem, mam nadzieję, że się przydadzą :)

Fot. sxc.hu