Zakazane tematy

Dziecko najbardziej potrzebuje miłości rodzica wtedy, gdy najmniej na nią zasługuje.

To myśl, która powinna pozostać z tylu głowy każdego rodzica. Szczególnie w chwilach, gdy czujemy, że zaraz puszczą nam nerwy.

Dziś rano zerknęłam przez okno naszej kuchni na ósmym piętrze. Na zewnątrz moją uwagę przykuło ogromne drzewo – miejscami zmieniało już zieleń na jesienne, pomarańczowe kolory. Zdałam sobie sprawę, że dokładnie rok temu o tej porze, 21 września miałam urodzić nasze dziecko. Ten słodki Osesek, który jedząc bułkę właśnie śmieje się obok mnie jak chochlik, rok temu o tej porze wiódł jeszcze życie płodowe. Niewiarygodne. Kompletnie nie miałam wtedy pojęcia o obsłudze dziecka, ani o życiu, które za chwilę się zacznie. Chwilę po 21 września miałam się zgłosić na patologię ciąży, by oczekiwać na nieznane:) I ono przyszło, rewolucjonizując wszystko: od naszego snu, poprzez plany na kolejne lata. Cholera, straciłam życie towarzyskie, od 2 lat nie byłam na żadnym koncercie, dyskotece, samotnej konferencji czy wyjazdowej delegacji. Zyskałam za to o wiele więcej. Bo radości z ostatniego roku bycia z Nią starczyłoby, by obdzielić z milion smutnych ludzi. Każdego dnia zjadam to swoje dziecko łyżeczkami jak najsłodszy deser świata. Patrzę na nią, tego rezolutnego, uśmiechniętego bobasa i zastanawiam się, jak matka natura dokonała tego cudu, dodając do siebie dwie niewidoczne komórki, stworzyła człowieka. Indywiduum. Charakter. Głos. Słodycz.
Dlatego dziś natchnęło mnie na wylanie tu odrobiny matczynej czułości. Oto 10 uniwersalnych cytatów, które warto mówić swojej córce.

1. Zawsze możesz powiedzieć NIE – ćwicz w domu, na nas. Niech nie martwi Cię, że rodzicom bywa z tym trudno. Wyrosłam w czasach, w których mówiło się, że „dzieci i ryby głosu nie mają” – a dziś często boję się zabierać głos i walczyć o swoje. Nie chcę, byś za 20 lat nie potrafiła powiedzieć stanowczego nie: facetowi, który Cię nie szanuje albo nieuczciwemu pracodawcy.

2. Nie przejmuj się trudnościami w szkole – dla mnie jesteś kimś więcej, niż ocena. Kiedyś zbyt mocno przejmowałam się, że grozi mi na semestr jedynka z matematyki – martwiłam się tak bardzo, że bałam się wracać do domu. Obawiałam się złości i rozczarowania rodziców, dlatego całymi dniami siedziałam na wysokim moście kolejowym z myślą, że może świat byłby piękniejszy, gdybym w końcu z niego skoczyła.

3) Twoje zmartwienia są moimi zmartwieniami – zawsze, dopóki będę żyła, możesz się nimi ze mną podzielić. I choćby była to najbardziej kontrowersyjna sprawa, nie jestem od tego, by Cię oceniać, tylko wspierać.

4) Bez względu na to, jakich w życiu wyborów dokonasz, zawsze będę Cię kochać. Na moją miłość nie musisz niczym zasłużyć. To, że jesteś, już mi całkowicie wystarcza.

5) Nigdy nie wstydź się komplementów i przyjmuj je z uśmiechem – zasługujesz na nie! Zazwyczaj naprawdę są szczere. Pół swojego życia nie potrafiłam przyjąć do wiadomości, że zasługuję na dobre słowo i pochwałę, zbywając komplementy. Nie idź tą drogą.

6) Zawsze będę po Twojej stronie. Choćby świat nazywał Cię morderczynią i największą gorszycielką – dla mnie będziesz po prostu moją córeczką. Ktoś mądrzejszy ode mnie powiedział, że dziecko najbardziej potrzebuje miłości rodzica wtedy, gdy najmniej na nią zasługuje. Chciałabym o tym pamiętać w każdej chwili bycia Twoją mamą.

Fot. Pikolina