nieCodzienność

Jak zarabiać na startupie, czyli sposób na Twój własny biznes [WYWIAD].

na startupie

Dziś, w ramach cyklu #mamaisback, mam dla Was bardzo merytoryczną rozmowę o tym, jak wystartować z własnym biznesem. O ideę i szczegóły funkcjonowania startupów, oraz o to, czym różnią się one od działalności gospodarczej, zapytałam pana Adama Gardockiego – Partnera Zarządzającego Regionem AIP (Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości) na Białystok i Lublin.  

 

Co ważne, pan Adam jest związany z Inkubatorami AIP od 2013 roku i bardzo dobrze zna świat startupów. Pracował również w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym, gdzie pomagał rozwijać pomysły biznesowe Białostoczan.

Żudit: Gdyby wytłumaczyć to „zwykłemu” Kowalskiemu – czym tak naprawdę jest startup?

Adam Gardocki: Tak na dobrą sprawę nie ma jednolitej definicji tego, czym jest startup. Wiele osób utożsamia to pojęcie z zaawansowaną technologicznie firmą, posiadającą innowacyjny produkt lub usługę, jednak osobiście nie zgadzam się z tą definicją – uważam, że startupem może być każdy pomysł na biznes! Ale czy każdy startup jest firmą, a każda firma startupem? Pomiędzy tymi dwoma pojęciami nie powinno stawiać się znaku równości, zważywszy na kilka elementów kluczowych, które odróżniają startup od zwykłego przedsiębiorstwa. Najważniejszym z nich jest poszukiwanie rentownego i skalowalnego modelu biznesowego, poprzez stawianie i weryfikowanie odpowiednich założeń dotyczących produktu, klientów, kanałów dystrybucji, czy relacji z klientami.

Ujmując ten temat bardziej obrazowo – jeżeli otwieram sklep z odzieżą, w którym wyłącznie sprzedaję ubrania, to mam firmę. Jeżeli jednak otwieram sklep z odzieżą, w którym sprzedaję ubrania, a jednocześnie poszukuję nowych sposobów dotarcia do klienta, czy rozszerzenia swojej działalności na kolejne rynki – wtedy mogę mówić o prowadzeniu startupu.

Kto może założyć własny startup (wiek, wykształcenie, plany na biznes takiej osoby). Czy mogę jednocześnie mieć inne umowy, albo być na urlopie macierzyńskim?

Własny startup może prowadzić każdy. Wiele osób zaczynających swoją przygodę z biznesem pracuje jednocześnie na etacie, by mieć z czego utrzymać się przez pierwsze miesiące działalności, jeśli ta nie będzie generować zysku. Jednak nie jest to rzecz obligatoryjna – prowadzić własny startup można niezależnie od tego, czy jest się studentem, motorniczym tramwaju, fryzjerem, osobą przebywającą na urlopie macierzyńskim, czy emeryturze. Wystarczy jedynie odpowiednie nastawienie i chęć sprawdzenia siebie w roli przedsiębiorcy.

Czym startup w Inkubatorach AIP różni się od własnej działalności gospodarczej?

W Polsce mamy do wyboru dwie ścieżki prowadzenia startupu – pierwszą z nich jest zarejestrowanie działalności gospodarczej w urzędzie, drugą jest skorzystanie ze wsparcia Inkubatorów AIP i użyczonej przez Inkubator osobowości prawnej.

Pierwsza ścieżka jest dość ryzykowna – otwarcie najczęściej jednoosobowej działalności gospodarczej w urzędzie skutkuje np. odpowiedzialnością całym majątkiem osobistym za zobowiązania powstałe przy prowadzeniu firmy, czy koniecznością ponoszenia kosztów związanych z obowiązkowymi, comiesięcznymi składkami ZUS dla przedsiębiorców – przez pierwsze dwa lata obowiązuje okres preferencyjny, w trakcie którego składka ZUS wynosi 487,90 zł, po dwóch latach działalności składka wzrasta do 1172,56 zł.
Dla początkującego przedsiębiorcy prowadzącego startup, który dopiero poszukuje swojego modelu biznesowego jest to duże obciążenie, zważywszy, że testowany pomysł biznesowy może po prostu okazać się nietrafiony. A co jeśli taki przedsiębiorca zamknie działalność po upływie pół roku, a za 3 lata będzie chciał spróbować swoich sił z kolejnym pomysłem? Niestety obowiązywać go będzie pełna składka ZUS, ponieważ jeżeli chciałby skorzystać ponownie z preferencyjnej składki, musi upłynąć 5 lat kalendarzowych od momentu zamknięcia działalności.

na startupie

Z drugiej strony mamy Inkubatory AIP, jako miejsce, w którym można testować i rozwijać pomysł biznesowy bez jakiegokolwiek ryzyka. Osoby decydujące się otworzyć startup w ramach Inkubatora prowadzą swoją działalność, korzystając z użyczonej osobowości prawnej AIP, tzn. posługując się danymi fundacji tj. NIP, REGON . W ten sposób mogą w pełni legalnie wystawiać faktury, generować zyski i spróbować swoich sił w biznesie bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej, a co za tym idzie – nie ponosząc kosztów związanych ze składkami ZUS dla przedsiębiorców. Ponadto biorąc pod uwagę fakt, że startup w AIP jest dla większości pomysłodawców pierwszym zderzeniem ze światem biznesu, Inkubator zapewnia również kompleksowe wsparcie w postaci prowadzenia księgowości czy obsługi prawnej polegającej na tworzeniu i weryfikowaniu umów z kontrahentami. W naszym ekosystemie ważną rolę odgrywa także wiedza. Osobiście nie znam nikogo, kto by urodził się przedsiębiorcą – tego typu kompetencji uczymy się raczej metodą prób i błędów, a jako, że lepiej jest uczyć się na cudzych błędach niż na własnych, organizujemy też różnego rodzaju szkolenia i spotkania z praktykami biznesu.
Przejęcie przez Inkubator procesów „okołobiznesowych” sprawia, że osoba decydująca się na prowadzenie startupu może faktycznie skupić się na testowaniu założeń i rozwoju pomysłu, zamiast głowić się, jak przygotować wniosek do GIODO, czy pilnować terminów odprowadzenia podatku dochodowego.

A co jeśli dany pomysł nie wypali? W każdej chwili można zamknąć działalność bez żadnych zobowiązań i wrócić w dowolnym momencie z kolejnym pomysłem, który chcielibyśmy przetestować.

Jak długo (ile lat) można prowadzić własny startup w ramach Inkubatora? Czy później mam obowiązek przejścia na działalność gospodarczą?

Zdjęcia: Freepik