FotoEpoki

10 miejsc na piękne zdjęcia w plenerze

Pikolina: Sezon wakacyjny w pełni, dlatego warto zawsze mieć przy sobie aparat fotograficzny. Zapewniam Was, że niezależnie od tego, gdzie mieszkacie, znajdziecie w pobliżu wiele miejsc na piękne zdjęcia w plenerze. Na wypadek, gdyby zawiodła Was wena, przygotowałam spis – 10 gotowych pomysłów. Czytajcie i lećcie wypróbować! 

 1. Pole maków/rzepaku/łubinu/chabrów

Jest to super pomysł ze względu na jeden kolor dominujący. Macie do wyboru czerwień, żółty, fioletowy i niebieski.  Wybrana barwa będzie motywem przewodnim Waszej sesji i to pod nią możecie dobierać strój i gadżety.

zdjęcia w plenerze

fot. buuba.pl

zdjęcia w plenerze zdjęcia w plenerzezdjęcia w plenerze

2.  Szczere pole

Mogłoby się wydawać, że portrety w miejscu, gdzie dookoła wieje pustką, będą nudne. Ależ jakże myli się ten, kto tak myśli! W przypadku takich zdjęć idealnie sprawdza się zasada: im mniej, tym więcej, im prościej, tym lepiej.

zdjęcia w plenerze zdjęcia w plenerze zdjęcia w plenerze

3. W wodzie, a nawet… pod!

Tutaj możemy napotkać opór ze strony modela, który będzie protestował przed wchodzeniem do wody, „bo zimno, bo strach, bo się przeziębię”. Z tego względu, zdjęcia w takich miejscach proponujcie tylko odważnym i spontanicznym znajomym. Takim, którzy dla świetnego efektu pójdą nawet w ogień :)

zdjęcia w plenerze

Po lewej selfie z backstage’u, po prawej efekt końcowy

zdjęcia w plenerze

4. Na pomoście lub na brzegu

Gdybyście jednak mieli problem ze znalezieniem nieustraszonych śmiałków, możecie przenieść zdjęcia w przyjemniejsze miejsce, nieopodal wody, na przykład kładkę, molo lub pomost. Ewentualnie możecie po prostu przycupnąć na brzegu.

zdjęcia w plenerze

zdjęcia w plenerze

zdjęcia w plenerze

5.  Plaża

Pozostajemy przy tematach akwarystycznych. Szczęśliwi ci, którzy mieszkają na wybrzeżu. Całodobowy dostęp do nadmorskiej plaży to prawdziwy skarb dla fotografa.

zdjęcia w plenerze

backstage sesji

zdjęcia w plenerze

Efekty końcowe. Uwielbiam te pastelowe kolory <3

 

 

6. Ściana

Nadaje się do portretów utrzymanych w duchu minimalizmu. Dzięki jednolitym tłom możemy całą uwagę widza skupić na osobie modela. I żadne kwiatki-bratki nie przyćmią już oszałamiającej urody Kasi, Basi i Andżeli.

zdjęcia w plenerze zdjęcia w plenerze zdjęcia w plenerze zdjęcia w plenerze

7. Miasto nocą

Miasto to w ogóle wdzięczny temat do zdjęć. Ilość zakamarków, które skrywa, jest kopalnią inspiracji dla portrecistów. Zdjęcia nocą są co prawda nie lada wyzwaniem, bo dobry i naturalnie wyglądający portret nocny wymaga od fotografa pewnych umiejętności, ale zapewniam, że efekty są nie do podrobienia!

zdjęcia w plenerze

zdjęcia w plenerze

8. Schody

Zwłaszcza takie wysokie i jasne. To moje ulubione. Działają podobnie jak ściana. Przy odpowiednim wykadrowaniu zdjęcia tworzą jednolite czyste tło i nie odwracają uwagi od pozujących.

zdjęcia w plenerze

Przyjrzyjcie się ruszającym brwiom na zdjęciu powyżej. Takie ruszające się zdjęcia nazywamy cinemagraphami.

zdjęcia w plenerze zdjęcia w plenerze

9. Plac zabaw lub wesołe miasteczko

Portrety na placu zabaw sprawdzają się najlepiej w przypadku robienia zdjęć dzieciom nieumiejącym usiedzieć w miejscu. Wpuszczamy dziecko na plac zabaw, pozwalamy mu szaleć i ukradkiem robimy mu zdjęcia. Wychodzą bardzo naturalnie…i zazwyczaj nieostro. Ale pamiętajcie – trening czyni mistrza!

zdjęcia w plenerze

zdjęcia w plenerze

fot. pixabay.com

10. Zdjęcia na tle innych zdjęć

Może być problem z odnalezieniem takiego miejsca. Najlepiej udać się na plenerową wystawę fotograficzną lub polować na reklamy wielkoformatowe. Mogą to być roll-upy, nisko zawieszone banery lub citylighty przy przystankach autobusowych. Efekt zazwyczaj wychodzi komiczny….ale kto powiedział, że zawsze musi być poważnie?!

zdjęcia w plenerze zdjęcia w plenerze zdjęcia w plenerze

 

I jeszcze nieplanowany punkt numer jedenaście:

Wybór miejsca do zdjęć jest ważny, ale nie najważniejszy. Pamiętajcie, że ogranicza Was tylko wyobraźnia. Dobry portret można zrobić nawet pod blokiem na tle zwykłego krzaka!

zdjęcia w plenerze

Powyżej zdjęcie zrobione pod blokiem na osiedlu w Białymstoku

zdjęcia w plenerze

Fotka na tle zwykłych krzaków rosnących na wsi. Ciekawy efekt i kolory daje słońce w tle. Nie bójcie się fotografować pod słońce!

A więc aparaty w dłoń i podzielcie się z nami efektami – najlepiej na fanpage’u pod linkiem do tego wpisu. Czekam na Wasze zdjęcia.

Pikolina

W wolnej chwili zajrzyjcie na mój fotograficzny fanpage, gdzie możecie znaleźć dużo inspiracji –> Facebook.com/pikolina.fotografia