Zakazane tematy

Najlepsza nalewka zdrowotna na jesień [PRZEPIS].

Zaledwie cztery składniki, parę minut przygotowań i… nalewka jest gotowa na długie jesienne wieczory. W przeciwieństwie do domowej roboty wina nie trzeba na nią długo czekać – tak naprawdę nadaje się do degustowania od razu po zrobieniu! 

Zanim do receptury, przedstawię Ci jej krótką historię. Nigdy chyba nie pisałam tu o alkoholu – dlaczego więc robię to teraz, czy to w ogóle przystoi młodej matce? #ojtamojtam Spróbowałam dosłownie pół kieliszka tego trunku, gdy na koniec tygodnia przyniosła go do pracy redakcyjna koleżanka. Aneta, nasza redaktor prowadząca, która na co dzień nadzoruje pracę korektorów i tłumaczy, jest naszym skarbem. Dlaczego? Bo wcieliła w życie słynną zasadę „przez żołądek do serca” – zawsze, gdy przynosi do redakcji jedzenie, dba o to, by było ono „podzielne”. Sami rozumiecie, trudno nie uwielbiać kogoś, kto każdego dnia ma do podziału pyszne ciasteczka, orzechy, owoce i bułeczki maślane. Na jej słynną nalewkę czekaliśmy kilka dni – ale tylko dlatego, że w żadnym sklepie nie mogła dorwać odpowiedniej ilości imbiru. Każdego dnia budowała więc napięcie, opowiadając, jak to w buteleczce czeka już rozrobiony alkohol, a ona musi tylko starkować ten imbir. Kiedy w piątek na koniec dnia wreszcie częstowała nas swoją zdrowotną nalewką, miałam wypieki na twarzy: ten trunek smakował bombowo. Rozgrzewające imbir, miód i cytryna plus palący (WY-PA-LA-JĄCY jesienne choroby) spirytus przyjemnie rozlały się po trzewiach. Po prostu ogień dla zdrowotności! Przybieram się, by też ją przygotować, bo po weekendowym maratonie gości (świętowaliśmy urodziny Oseska), zaczyna nas rozkładać.

Tu poniżej zostawiam bardzo prosty przepis:

Powyższe składniki powinny być zmieszane w jednakowych proporcjach: wpisałam tu 1 kilogram imbiru, dlatego, że ta ilość po starkowaniu (zblendowaniu) da nam mniej więcej pół litra soku. Jeśli planujesz zrobić więcej tego napitku = np. na litrze alkoholu, pamiętaj, że pozostałe składniki również powinny zostać dodane w tej samej ilości.

Jak zrobić nalewkę zdrowotną na jesień?

  • spirytus wlewamy do butelki (można dodać do niego odrobinę wody – dbając o to, by po wymieszaniu cały czas mieć pół litra płynu – czyli 120 ml wody plus 380 ml alkoholu),
  • obieramy imbir ze skórki, kroimy na kawałki i blendujemy,
  • wszystkie składniki (sok z imbiru, z cytryny i miód wlewamy do spirytusu) mieszamy ze sobą,
  • butelka z nalewką jest już gotowa – alkohol można degustować – UWAGA – naprawdę konkretnie rozgrzewa!
    GOTOWE! :)