Korki z pisania

Najlepsze teksty blogosfery 2016 roku

Nie wiem, jak było u Was, ale ten rok wywrócił moje życie do góry nogami;) Co ciekawego działo się w polskiej blogosferze? Dziś zapraszam na najlepsze teksty, na jakie wpadłam w czasie ostatnich dwunastu miesięcy:

1 . „Gorący” w 2016 roku temat uchodźców – jak powinien podchodzić do nich nie tylko prawdziwy chrześcijanin, ale i każdy człowiek? O tym na blogu Piotra Żyłki:

 Dlatego nie przestanę mówić o uchodźcach

”Co chwila powraca argument o islamizacji Europy. Zwolennicy tej teorii twierdzą, że na własne życzenie zniszczymy „naszą chrześcijańską cywilizację”, wpuszczając na nasz kontynent muzułmanów. Jeśli naprawę się tego boimy, to najwyższy czas stanąć w prawdzie i powiedzieć, że nasza wiara, że nasze chrześcijaństwo jest w dramatycznym stanie, że przeżywamy ogromny kryzys. No bo co to za wiara, która boi się spotkania z inaczej wierzącymi i z góry zakłada, że jesteśmy na przegranej pozycji? Warto, żebyśmy sobie przypomnieli, że Jezus, Jego uczniowie, a potem pierwszy Kościół, działali w skrajnie trudnych warunkach, w otoczeniu całkowicie niechrześcijańskim. A jednak im się udało. Dlaczego? Bo oni naprawdę wierzyli”.

2. Nie współczujcie mi! Odkąd sama zostałam mamą, pomysł na taki tekst także pobrzmiewał mi w głowie. Serio, męczą mnie komentarze niektórych mam, w których żalą się na swój ciężki los matek – do cholery, dzieci są w naszym życiu tylko na chwilę, na świat same się nie prosiły i nie płaczą ani nie budzą się w nocy, by zrobić nam na złość… Podobnie jak autorka tekstu, nie chcę współczucia, bo nie uważam, że jest jakoś szczególnie ciężko – przeciwnie, ten czas z niemowlakiem chciałoby się zatrzymać.  Pięknie ujęła to autorka bloga mymami.pl:

 Proszę nie współczuj mi

3. Czarny protest odbył się dzień po narodzinach mojej córki, pamiętam, jak na porodówce odwiedziła mnie Kasia, ubrana cała na czarno – właśnie szła protestować z kobietami na białostockich ulicach. Chciałam napisać o tej akcji tekst, ale Segritta wyczerpała temat znakomicie:

 Polska jest kobietą

4. Kiedy kolejny „mądrala” wypowiada się publicznie o tym, że bicie dzieci to nic złego, a „klaps jest obowiązkiem rodziców”, powstają właśnie takie, pełne sprzeciwu teksty młodych rodziców (brawo, Wikilistko!):

Powiedz stop. Kocham – nie biję

5. Szczepienia dzieci – tyle samo mają zwolenników, co i przeciwników. Wystarczy poczytać fora rodziców, by raz wyjść z nich z przekonaniem, że „szczepionki na pneumokoki i rotawirusy zabijają dzieci”, a raz, że „jeśli nimi nie szczepię, to jestem głupia i totalnie nieodpowiedzialna,”. Blog Ojciec rozprawia się z tematem szczepień bardzo rzeczowo:
„Tekst ten powstał po analizie kilkuset badań i artykułów naukowych podsyłanych mi zarówno przez zwolenników, jak i przeciwników szczepień. Sprawdziłem, w którym miejscu prawdę naciągają jedni, a w którym drudzy”.

Szczepić dziecko. 35 najbardziej popularnych mitów na temat szczepień

6. Gorący temat 2016 roku – 500+ – ogólny hurraoptymizm gasi rzeczowymi argumentami Dagmara z bloga Cała reszta – i tu w pełni zgadzam się z mamą trojaczków:

„Czy oni nie wiedzą, że nasze zadłużenie wzrośnie i te same dzieci, którym program 500+ ma pomóc, będą kiedyś go spłacać? Dlaczego Polska uczy nas życia ponad stan i wydaje pieniądze, których nie ma? Pieniądze na program 500+ nie wezmą się z żadnego innego źródła, jak tylko z naszej kieszeni. Przecież rząd nie posiada innych pieniędzy ponad te, które nam zabierze. To nie jest dobra zmiana”. „Strach pomyśleć o tych, których ten program przekona do kolejnego dziecka. Miejmy nadzieję, że kolejny rząd obali ten bezsensowny projekt. Pieniędzy nie będzie, dzieci zostaną. Czy ktoś, kto uzależnił się od comiesięcznych datków poradzi sobie, kiedy program się skończy?”. Więcej tu:

Czekam na pińcet

7. Ostatnie razy matki… Dobra, przyznam się – czytałam ten tekst wiele razy – chowając się w toalecie, szczęśliwa z kwadransa tylko dla siebie. Ale za każdym razem, gdy wychodziłam z łazienki do dziecka i męża, chciało mi się płakać ze szczęścia, zobaczcie, skąd takie wzruszenie:

Ostatnie razy matki

8. Wydarzenie roku: Światowe Dni Młodzieży – Janek ze Stay Fly może nawet i chciał się do czegoś doczepić, ale ponoć było mu trudno:
„Przez ten tydzień czułem się jak na festiwalu muzycznym, tylko bez spożywania alkoholu i spania w namiocie. Było bardzo pierwsza klasa i nie miałbym nic przeciwko, gdyby takie Światowe Dni Młodzieży odbywały się w Krakowie co rok”. 

Jak naprawdę było na Światowych Dniach Młodzieży

9. Warto pomagać. Bo życie każdego z nas może się w jednej chwili zawalić:

-„Tu namalowałem Baśkę w szpitalu – mówi Lucjan, wskazując na kilka małych obrazków, przedstawiających kobietę bez włosów z bandażem na głowie. Tu jesteśmy z wnukami, tu nasz autoportret, a tam nad biurkiem mój ulubiony. Zrobiłem go kilka la temu. Ten ulubiony obraz jest naprawdę imponujący. Największy chyba ze wszystkich i powieszony w centralnym miejscu pokoju. Jest na nim kobieta filuternie spoglądająca w bok. Na sobie ma jedwabną sukienkę na cienkich ramiączkach, na jednym ramieniu założone futro, w uszach i na dekolcie połyskująca biżuteria. Całość jest bardzo zmysłowa, ale w zestawieniu z życiem w tym ciasnym mieszkaniu, boleśnie przypomina o tym, co na zawsze utracone”. Więcej przeczytacie tu:

 Krótka historia o miłości

10. Niemowlaczki.

A tu prosto i na temat napisała Agata z bloga Ruby Times, mama uroczej trójki dzieci. Jestem teraz na bieżąco, dlatego takie teksty bardzo na mnie działają:

„Czy może być coś bardziej wzruszającego, niż to, że kogoś uszczęśliwia sama Twoja obecność? Że kocha Cię bezwarunkowo, najbardziej na świecie? Ja nie wiem, mnie to wzrusza, cholernie wzrusza”.

 Jak dobrze mieć niemowlę

Zdjęcia: Freepik